Engelliler Birimi

Sosyal belediyecilik kavramına yepyeni açılımlar kazandıran Beyoğlu Belediyesi, ilçede yaşayan engelli vatandaşlar için de özel hizmet ve projeler geliştirip uyguluyor. İlçede yaşayan engellilerin ve yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla Beyoğlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün bünyesinde 2006 yılında Engelliler Bürosu kuruldu.Tophane Engelliler Birimi İBB bina içinde hizmetlerini sürdüren engelliler birimimiz  Belediyemizin  İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile yaptığı iş birliği protokolü sonrasında daha önce Tophane’ de hizmet veren İBB Engelliler Müdürlüğünün taşınmasının ardından merkez Beyoğlu Engelliler Birimine dönüşmüş ve sadece Beyoğlu’ ndaki engellilere hizmet verir hale gelmiştir.

Beyoğlu Engelliler Merkezinde İBB Engelliler Müdürlüğünce verilen tüm hizmetlerin yanı sıra Belediyemizcede de diğer hizmetler verilerek desteklenmektedir. Bunların yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürlüğü ile belediyemiz arasında yapılan protokolle Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün Beyoğlu ilçesinde verdiği  Engellilerimize yönelik hizmetler  verilebilmektedir. 

İlçedeki tüm mahalle muhtarlıklarına ve STK’lara formlar dağıtılarak olabildiğince çok engelliye ulaşılmaya çalışıldı. Dağıtılan formlarla engellilerin engel durumları, engel yüzdeleri ve sosyal ihtiyaçları tespit edilip sosyal yardım programında kayıt altına alındı ve ulaşılabilir hale getirildi. Bilgiler, her yıl saha ekiplerinin yaptığı incelemelerle güncelleniyor. Bugüne kadar 3000 engellinin kaydı yapıldı. Bu bilgiler ışığında Beyoğlu’ndaki yardıma muhtaç engellilere Sosyal Market hizmeti, yakacak ve ev eşyası yardımları yapılıyor, Semt Konağı yardım ve hizmetlerinde öncelik tanınıyor. 

    1