Sosyal Yardım Başvuruları

Sosyal Yardımlara Nasıl Başvurulur ?
Belediyemizin kullandığı AKOS’a bağlı Sosyal Yardım amaçlı, Belediyemiz internet sitesi üzerinden çalışan Muhtarlık Paylaşım sistemine Mahalle muhtarlıklarınca girilen yardıma muhtaç vatandaşlarımızın müracaatları AKOS Sosyal Yardım programına otomatik olarak eklenmektedir. Mahalle Muhtarlarına programa ekleme yapabilmesi için bir şifre verilmiştir. Bu sayede bütün kayıtlar elektronik ortamda alınıp saklanmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız bağlı bulundukları Mahalle Muhtarına müracaat ederek tek adımda talep yapabilmektedir. Bununla birlikte Müdürlüğümüz ve hizmet bürolarımızdan da kayıtlar alınabilmektedir.

 Yardım Başvuruları Ne Zaman Yapılır ?
Müdürlüğümüzce yıl içerisinde her yardım için bir müracaat tarihi belirlenip duyuruları Mahalle Muhtarlıklarına yapılır ve etkinlik takvimimizde yayınlanır. Her Mahalle Muhtarı kendi mahallesiyle ilgili talepleri Muhtarlık Paylaşım Sistemi üzerinden belirlenen tarih aralıklarında girebilmektedir. Semt Konakları Sosyal Yardım İşleri Şubelerimiz aracılıyla yaptığımız ve süreklilik arz eden Çamaşır Yıkama, Duş Hizmeti, Aş evi Hizmeti ve Giyim Mağazası gibi hizmetlerde herhangi bir tarih belirlenmemiş olup, ihtiyaç halinde vatandaşlarımız en yakın hizmet büromuza müracaat edebilmektedir.

Tespitler Nasıl Yapılır ?
Sosyal Yardım programı üzerinden kaydı alınan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, Sosyal Yardım Saha ekiplerince adreslerinde ziyaret edilerek, tespit çalışmaları yapılır. Tespit çalışmalarında yardıma muhtaç olduğu belirlenen vatandaşlarımıza talepleri doğrultusunda ne tür yardımlar yapılabileceği kararı verilir ve alınan bilgiler Sosyal Yardım büromuzda görevli personeller tarafından AKOS’ a bağlı Sosyal Yardım Programımızın veri tabanında kayıt altına alınır. Sosyal Yardım programımızda bulunan seviyelendirme sistemiyle ihtiyaç sahipleri derecelendirilir ve hangi aralıklarla, ne tür yardımlar alacağı sisteme otomatik olarak işlenir.