Afet Koordinasyonu

 Sosyal Market Projesinin halkalarından biri olan Lojistik Destek Merkezinin açılmasındaki gaye Beyoğlu’ ndaki tüm yardım faaliyetlerinin depolama ve taksim anlamındaki yönetimini sağlamaktı. Ancak daha merkez tam anlamıyla faaliyete geçmeden Van’ da yaşanan deprem felaketiyle böyle bir merkezin ne kadar gerekli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Vanlı kardeşlerimizin yanında olmak için Beyoğlu-Van Destek Hattı adıyla hemen bir kampanya başlatıldı. Gedikbulak Köyü Beyoğlulu kardeşlerinden uzanacak yardım elini bekliyordu.

Hayırseverlerin çağrıları cevaplandı oluşturulan araç filosuyla bağışlar tek tek yerlerinden alındı. Sosyal Marketin depolanmış ürünleri ve hayırseverlerin bağışları Lojistik Destek Merkezinde toplandı. Yaşanan deprem felaketinde burası bir afet koordinasyon merkezi, yönetim üssü işlevi sağladı. Van Gedik bulak köyünde mini bir Sosyal Market kuruldu ve Müdürlüğümüzde görev yapan personeller görevlendirildi.

Gedikbulak köyündeki halkın tüm ihtiyaçları için belediyemiz seferber oldu. Köyde Sosyal Marketin yanında aş evi, temizlik ve fen işleri hizmetleri verildi. Gedik bulak köyündeki tüm aileler için geçici deprem konutları kuruldu. Köydeki hayat normalleşinceye kadar Belediyemiz deprem mağdurlarının yanında oldu. Bu hizmetten sonra yapım aşamasındaki Lojistik Destek Merkezinin işlevselliği aynı zamanda bir Afet Koordinasyon Merkezi konseptine dönüştürüldü. Böylece merkez ülkemizin neresinde olursa olsun yaşanabilecek bir tabii afet durumunda bağışların toplanma ve ulaştırılması anlamındaki koordinasyon merkezi hizmetini de verebilecek şekilde planlandı.

 

 

 

    1