Sosyal Market

SOSYAL MARKET NEDİR

Belediyemiz muhtaç vatandaşlara nitelikli hizmet sunmak ve ihtiyaçlarına göre yardım yapabilmek amacıyla ‘Sosyal Market Projesi’ni uygulamaya koymuştur.

Sosyal Market Projesi alışılagelmiş yardım faaliyetlerinin dışında yeni bir konsept, yenilikçi bir hizmet modelidir. Projede daha önce sadece kamu kurumları eliyle yapılan yardımlara hayırseverlerin desteği için teşvikte bulunulmuş yenilikçilik ve şeffaflık anlayışıyla tabiri caiz ise zenginden alıp fakire verme modeli benimsenmiştir. Yasalarımızda belirtilen önü açık bir mecrayı canlandırıp farklı bir bakış açısıyla yorumlayan model, sosyal dengeyi sağlayan bir terazi niteliğindedir. Bir taraftan Türkiye’ nin neresinde olursa olsun tüm ticari işletme sahiplerine ulaşmayı hedeflerken diğer taraftan Beyoğlu’ nda ki tüm muhtaçlara ulaşmayı hedeflemiştir.

Sosyal Market 20 Ağustos 2010 tarihinde resmi açılış ile faaliyete geçmiş ve yeni hizmet birimlerini bünyesine ekleyerek Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ ne bağılı olarak faaliyete devam etmektedir. İlk etapta 350 m2 lik bir alanda kurulmuş bir süper market mantığıyla çalışan gıda, giyim ve Temizlik ürünlerinin bulunduğu markettir. Ancak yardım alan vatandaşların sayısının zamanla artması mevcut depolama alanının yetersiz kalması sebebiyle 2013 yılı itibarı ile 3000 m2 lik kapalı alanda bulunan yeni hizmet alanımıza taşınılmıştır.

 

SOSYAL MARKETİN AMACI

5393 sayılı Belediye Yasasının 14. Maddesi ve ilgili maddelerinden yola çıkarak günümüzde yeni bir boyut kazanmış sosyal yardımların sosyal belediyecilik anlayışıyla pekişmesinin sonucunda Sosyal Market Projesi ortaya çıkmıştır. Sosyal Market Projesi Beyoğlu’ nda ikamet eden ve ikamet ettiği yer itibari ile hemşehrilik bağı ile birbirine bağlı yardıma muhtaç vatandaşlarımıza modern çağın niteliklerine yakışır şekilde destek olmak üzere kurulmuştur.  Beyoğlu’ nda ikamet eden ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı kesimlerin yaşam kalitelerini arttırmak, sosyal yardım ve sosyal hizmet üniteleri kurarak, insan onuruna yakışır şekilde sosyal yardım hizmetlerini sunmak, sosyal dayanışmayı ön planda tutarak ilçe sakinlerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmet modelidir.

 

    1